Przyznam się szczerze, że moja podróż po żurawkowym świecie wcale nie rozpoczęła się od sprawdzenia pochodzenia tych pięknych roślin, oraz genezy ich podróży do Europy. Wszystko przyszło z czasem oraz narastającą miłością do tych roślin.

Skąd się wzięły?
Kto je nazwał i właściwie dlaczego Heuchera ?
Ile ich właściwie jest ?

Na samym początku warto wspomnieć, że żurawki a dokładnie ich korzeń wykorzystywany był przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej jako środek ściągający i antyseptyczny.
Naturalnym środowiskiem żurawek jest właśnie Ameryka Północna oraz Meksyk. Znajdowano je w różnych siedliskach, często ekstremalnych. Były to górskie nagie zbocza, wybrzeża i stepy. Wystawiane były na różne warunki, lodowcowe wiatry, morskie bryzy czy palące słońce. Można zatem spokojnie powiedzieć, że żurawki to rośliny do zadań specjalnych.
Obowiązującą do dziś nazwę nadał im jeden z najbardziej znanych wśród botaników Karol Linneusz, honorując swojego przyjaciela, niemieckiego lekarza Johana von Heuchera.

O żurawkach w Europie zrobiło się głośno w 1656 roku. Swoją ogrodniczą karierę rozpoczęły w Holandii i Anglii.

Pierwszy roślinny katalog z żurawkami pojawił się w USA w 1804 roku (Filadelfia). Prace nad stworzeniem nowych odmian zapoczątkowali francuscy ogrodnicy Victor i jego syn Emile Lemoine. Powstały nowe, dekoracyjne odmiany o wysokich pędach- z przeznaczeniem na kwiaty cięte. Prace nad stworzeniem dekoracyjnych i bardziej kolorowych żurawek niż pierwotny gatunek heuchera americana podjęli również amerykanie, realizując programy tworzenia odmian o określonych cechach jak np. obfite kwiatostany, ciekawe wybarwienie liści czy bardziej zwarte kępy.

Ile jest gatunków i odmian żurawek ?
Żurawki można podzielić na 35- do ponad 55 gatunków (gatunki.), w zależności od źródła.
W zasadzie do dziś nie wiadomo ile dokładnie istnieje odmian żurawek. Według mojej osobistej listy jest ich około 900.